Bun venit in comuni...

Notifications
Clear all

Bun venit in comunitate ! 🙋‍♂️

37 Posts
11 Users
56 Likes
203 Views
(@leean)
New Member

Seara bună. Îmi puteți spune Elena 🙂 

Am Soarele în Berbec, ascendentul în Gemeni și Luna în Pești. Deci, sunt o curajoasă cu suflet de mistic care poartă masca învățăcelului. 

În general nu mi se atribuie Berbecul și nici Gemenii. Nu sunt impulsivă, nu am apucături și cumpătesc mult până să acționez. Până nu simt că asta trebuie să fac nu acționez... aaa și nu iau decizii la nervișori. Aștept să mă liniștesc. Și aștept destul de muuult. Dar cei din jur percep o anumită hotărâre și dârzenie a personalității mele dar îi duc cu gândul la Capricorn nu la Berbec 🤔  Mulți mă consideră un Berbec hibrid sau că le fac zodia de râs 🙄 🤣 🤣 

Nu vorbesc mult, nici în mediul exterior, nici acasă. Am comportament diferit în fucție de numărul de persoane din jurul meu. Când sunt mulți sunt pe modul ascultare, observare și dacă se ajunge la un subiect de interes pentru mine intervin. Nu vorbesc despre orice, nu mă interesează multe subiecte cotidiene. Nu le am cu flecăritul și nici a vorbi de dragul vorbitului sau ca să treacă timpul.  Sunt sociabilă și prietenoasă si lumea e atrasă de mine, e curioasă și nu sunt nevoită să inițiez ci doar să dau curs celor care vin înspre mine. Sunt atrasă de studiu și de a învăța. De cele mai multe ori dacă nu am ce învăța de la o carte, un film, o discuție ... nu consum. După ce trec printr-o situație mă întreb ce am învățat și indiferent cât de greu/urât a fost nu mi se pare groaznic sau pierdere de vreme pentru că știu că am învățat ceva 😉 

Eman feminitate și mulți se gândesc că am ceva în Rac sau Balanță. Ăștia care nu se pricep la astrologie să știe că vine de la Luna în Pești 😜 Luna e conjunctă cu guvernatotul ASC-ului ceea ce înseamnă că la mine gândirea cu simțirea merg mână în mână. 

Reply
(@raisa-popa)
New Member

Buna ! 🙂

@razvan mi-a placut maxim decrierea ta Ascendentul in Fecioara si cu Luna in Berbec : Acum nu peste 5 minute :)) 

Eu am Ascendentul in Berbec, Luna in Scorpion si Soarele in Leu

Acum multi ani am apelat la un astrolog de la tv sa imi faca o astrograma si mi-a spus ca am Ascendentul in Taur. Nu mi se potrivea deloc. Cam toata harta a fost eronata. Parca descria cu totul alta persoana.... am si platit pentru treaba asta 🙂 o experienta nu prea placuta,dar cu timpul am aflat ca defapt am Ascendentul in Berbec :)) altcevaaaa incepea sa semene cu mine: o energie de Foc, nu am rabdare, uneori actionez la nervi si dupaia imi pare rau. Sotul meu spune ca sunt iute la manie :)) ma aprind repede :))) dar lucrez la asta. Ma plictisesc repede, vreau sa fac lucruri noi,spontane, sa ma plimb etc.

Luna mea din Scorpion si Pluto acolo ma face sa iau totul mult prea personal. Am niste trairi maxime, intense, uneori parca se termina lumea :)) nu imi place luna asta a mea :(( incerc sa ma detasez, sa zic ca sunt indiferenta, dar nu pot !

Soarele din Leu recunosc...uneori mai exagerez,sunt o persoana vesela, sufletista. Am momente cand mi-as cheltui toti banii pe un obiect mai extravagant, iar alta data ma apuca o zgarcenie si dupa aceea imi pare rau :)) Mercur in Fecioara as vrea sa fac o pauza in ganduri, idei, sa se mai odihneasca si mintea mea, dar nu pot.... pana si in somn am cate 2 3 vise pe noapte si le tin minte pe toate cu lux de amanunte :))

Reply
(@geta-ionescu)
Active Member

bine va gasesc, am zis sa ies si eu cu triada la inainare.....Soare in Scorpion, Ascendent in Balanta si luna in fecioara.....

Soarele meu scorpiut ar vrea sa mai zica vorbe de" duh care sa iti mearga la rarunchi", in felul scorpionicesc de alb sau negru, dar Balanta se baga imediat si zice

"Vai, dar nu-i frumos, nu se cade, ce-o sa zica , ce-o sa creda, o sa se supere si s-a dus armonia.....as ca mai bine tine acolo in tine .......ceea ce creeaza evident  conflict interior, ....daca mai pui si educatia ardeleneasca,,,"ce-o sa zica lumea", reteta e gata....

Asa ca dragutul de Soare se repliaza si se inclina pios la Ascendent....dar cum supunerea nu prea ii place,  refuleaza in control/posesivitate..(al meu/ai mei)..daca  te pui cu ei, daca ai incalcat limitele decentei sau dreptatii atunci  eleganta Balanta isi lasa evantaiul si sipetul si scoate Kalashnicov ul 🙂

Luna vine si ea cu ingrijorare permanenta si agitatie  ca toata suflarea din ograda familiala  sa fie in siguranta maxima, de la copil la pisica....sa nu le lipseasca ceva, si fiecare nevoie/dorinta a lor devine task by default..... e suficient doar o aluzie gen ' mama, as manca un chec', ca in 5 min cuptorul e la 180grade si procesul demarat .....nu vreau sa sune a vaicareala, chiar imi place sa fac asta ptr ei.....

Cred ca in viata urmatoare ,  daca as putea alege as incerca un Soare in Sagetator, o Luna in Taur si un Ascendent in Leu sau varsator.....

Sunt forte utile recomandarile care le faceti la carti si filme, ma bucura tare asta.....eu sun fan newsletter, prezentari, etc  la Forrest Astrology , Astro Butterfly, The Dark Pixie Astrology....

Reply
(@raulalu)
New Member

Salutare comunitate. Bine v-am găsit.
  Citind prezentările voastre zic să-mi scot și eu triada la vedere. De obicei nu vorbesc despre mine, dar aici trebuie. Că doar așa învățăm. Și m-a încurajat și postarea Elenei care vorbește de Berbec hibrid. Și de aspectul de Capricorn pe care îl emană. Cred că o înțeleg.
  Cu astrologia am cam încercat să nu am treabă mulți ani. Dar s-ar părea că ea avea alte planuri. Așa că prin vara lui 2022 ne-am confruntat frontal. Eu, negăsind niște răspunsuri, ea dându-mi târcoale de ani de zile. Soția mea urmărește astrologi de mulți ani și-mi mai spunea câte ceva, eu ziceam "nuu! ".  Dar în vara aceea m-am hotărât să văd ce poate. Am deschis hărți pe net, pe un site de astrologie, pentru evenimente din trecut. Eu vrând să caut fără să știu ce, astrologia a venit și mi-a pus în față niște aspecte care m-au convins că nu-s simple coincidențe. Și așa în August 2022 m-am înscris și la o școală de astrologie. Plus alte seminarii, etc, deci tot începător sunt.
   Am Ascendent în Leu, Soare în Balanță și Luna prin Săgetător. La prima vedere, cineva ar zice "fain de tot". Ba chiar mi s-a spus: "cu așa triadă de stăpâni (Soare, Venus, Jupiter) ce mai vrei? Totul super."
   Na că nu-i! Nu la  mine. Soarele în Balanță, da, am tot timpul intenția de a-i mulțumi pe toți, de a lăsa de la mine pentru  celălalt. Dar de obicei las prea mult și chiar uit de mine. Luna în Săgetător o interesează plimbările, și nu-mi lasă un ban în buzunar, e cheltuitoare rău. "Lasă, vedem noi!".
Salvarea: Ascendent în Leu... Chiar și la școală mi-au spus că nu se vede. Nu mă interesează să fiu văzut, prefer să stau liniștit deoparte și să urmăresc "pe ascultare și observare". De la Ascendent am doar părul, bogat încă.
  Si în momentul în care ziceam că ceva nu iese cu harta mea, văd la Patricia un video cu Teodora Muth. Zice că Ascendent în Leu de ai, cauți de stăpân pe cel al soarelui. Eee.... iese! Mă uit la Venus, tot în Balanță. La doar 5⁰ de Soare. Într-un stelium frumos cu Marte și Uranus. Dar toți patru ținuți în frâu de Saturn prin quadratură. Și aflați în zodia de exaltare a lui Saturn.  Acum înțelegeți că fără permis de la Saturn nimeni nu mișcă în front.
  Al meu Mercur din Scorpion mă trage deja de mânecă, am spus cam multe. Asa că ajunge pentru început.

Reply
2 Replies
Patricia
Admin
(@patricia)

Member

@raulalu interesantă foarte descrierea ta și mulțumesc pentru că ai spart gheața. Saturn când face cuadratură de fapt dragul de el ne vrea responsabili pe toți. Cred că suntem dispuși un pic mai tare să acceptăm asta abia dupa 40 de ani în sus, că înainte de acest prag realist vorbind (merg pe vorba lui Steve Judd, astrologul britanic pe care l-am avut la dialog și care spunea ,,Patricia, 42 in sus”), nu prea avem șanse. Acolo există tensiune desigur, în cele patru povești Marte, Uranus, Venus, Soare, dar este una de tip activ cu frâna de mână trasă de ,,fii responsabil, asumat și serios” indicat gând al lui Saturn. 

În funcție de sistemul de case folosit aș fi curioasă ce guvernează Saturn la tine în hartă,cu al său Vărsator/Capricorn domiciliu! Pentru că aceste tensiuni precis le resimți și acolo:))

Știi am purtat recent un dialog cu o colegă din Londra care spunea fascinată că în cele din urmă astrologia este un sistem de deschidere a intuiției! Spunea că orice sistem, tehnică, etc. pe care o folosești nu contează, pentru că este doar o modalitate de a te conecta la ceva mai mare. Îmi place mult această descriere așa că mă bucur pentru chemarea ta înspre cercetări aprofundate ale astrologiei! 

Reply
(@raulalu)

New Member

@patricia păi na! Zic eu c-am vorbit destul, se liniștește Mercurul meu scorpionist, și vine Patricia cu fulgul să mai gâdile un pic... cică hai, mai zi ceva! Păi, să zic, că doar am soarele în casa a treia și când tace, tace (că-i nocturnă oare?) și când spune, spune (că doar e casa asociată cu Gemenii). Da nu spun multe să nu se supere iar Mercuțul, strict ce am fost întrebat. Folosesc Placidus. Am c6 în Capricorn și c7 în Vărsător.

Reply
(@lore01)
New Member

Salutare, comunitate draga! Ma bucur ca Patricia, ca si fondatoare a acestui proiect, a creat acest loc unde se pot impartasi informatii pretioase. Sunt pasionata de astrologie de multa vreme. Am intrat pentru prima data in contact cu aceasta stiinta in urma cu vreo 17 ani. Am mentinut insa mereu nivelul de amator din cauza imensei cantitati de timp liber de care as avea nevoie pentru a studia in profunzime aceasta minunatie. Am tratat-o mereu ca hobby-ul meu preferat.

Eu sunt cu Lilith conjunct asteroid Urania in Varsator, in casa V si Pluton pe cuspida Ascendentului. Mai conteaza restul? 🤣 

Sunt sigura ca ne vom inspira unul pe altul si vom invata unul de altul in aceasta comunitate. Este loc de mai mult si mai bine in orice domeniu.

Va imbratisez cu drag 🤗 🌹 

Reply
2 Replies
Ariadna
(@ariadna)

Eminent Member

@lore01 super, cu Pluto pe Ascendent si cu Urania langa Lilith, e clar cat de atrasa de astrologie esti!

Si eu am Urania langa Palas, in casa 4. Cred ca imi este utila astrologia in a parcurge drumul catre "acasa", si cand spun asta nu ma refer doar la casa de locuit, eu extind Fundul cerului si casa 4 la acel loc in care esti cel mai aproape de tine si de radacinile tale.

Bine ai venit!

Reply
Patricia
Admin
(@patricia)

Member

@lore01 Bine ai sosit în echipa acestui Forum, minunată decizie! 

Plutonienii să trăiască!!! Acuma dincolo de glumă, te invit să interacționezi aici cu orice temă ți-a atras atenția din trecut, cu orice va sosi ca propunere aici pe viitor, te invit să propui teme de discuție, să întrebi ce crezi că ți s-ar putea răspunde aici și să fie într/un ceas bun!

Unii dintre membri acestei comunități sunt veteranii comentariilor pe Youtube încă de la primele dialoguri cu astrologii invitați la microfonul 12Călăuze&AstroTalk iar eu una, dincolo de faptul că sunt fondatoarea acestui proiect, prin acest Forum, sincer...nici nu mi-aș dori să mă dau prea mult în stambă:)) Prea multă ,,patricia” nu face bine la sănătate:)) Interacțiunea este regula principală aici și schimbul de informație de la lecturi de carte și tehnici de aplicare ale astrologiei și până la descrierea unor experiențe personale din prisma hărții natale și a celor care au prins formă în destinul personal. Respectând, desigur, regulile acestui Forum.

Reply
Page 2 / 3
Share:
https://patriciahoppner.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png

@2024 Patricia Höppner Copyright | Politica de confidentialitate