Bun venit in comuni...

Notifications
Clear all

Bun venit in comunitate ! 🙋‍♂️

37 Posts
11 Users
56 Likes
202 Views
Razvan
Topic starter
(@razvan)
Eminent Member

M-am gandit ca acest topic sa fie un loc unde ne putem introduce si sa spunem cate putin despre Ascendentul, Luna si Soarele nostru 😀

Eu am Ascendentul in Fecioara, Luna in Berbec si Soarele in Sagetator.

Ascendentul asta cateodata il iubesc, cateodata ma enerveaza maxim 😂 cateodata Fecioara asta este atat de practica si organizata, ma ajuta sa fiu atent la detalii si sa pun lucrurile in ordine, alta data este atat de critica incat "ce rost are sa te apuci de ceva daca oricum nu o sa iasa perfect?" 🙄

Cu toate plusurile si minusurile ei, o iubesc oricum, doar e Fecioara mea.

Luna in Berbec este 🤦‍♂️ Deci Berbecu asta cand vrea ceva, vrea efectiv ACUM! Nu peste 5 minute, nu maine, ACUM! Rabdarea nu prea e punctu lui forte 🔥 Energia asta a Berbecului e greu de gestionat cateodata, si desi stiu ca se recomanda sportul pentru a echilibra enegia, asta sunt eu | | asta e sportul 🤣 Aaaa si sa nu mai zic cat de bun e Berbecul sa inceapa chestii si cat de greu e sa le duca pana la capat (desi eu cu cititul nu prea suntem prieteni, astrologie imi place sa citesc); cred ca mi-a luat 400 de ani sa citesc cartea lui Steven Forrest - The Inner Sky si alti 400 de ani cartea lui Robert Hand - Horoscope Symbols... 

Imi apreciez Berbecul pentru ca are curaj sa spuna ce simte.

Soarele in Sagetator este minunat bineinteles! Vorba aia Sagetatorul este cea mai tare zodie, nu? 😱🤯 Glumesc, glumesc 😂 Sagetatorul asta nu e genul "calatorului", dar cel mai drag subiect al lui este despre Dumnezeu. Ca si concepte, Hinduismul si Budismul imi plac cel mai mult, si cumva cred ca adevarul e undeva la imbinarea dintre cele doua 😅 Bineinteles ca poate sa exagereze intr-un stil la fel de minunat, pentru ca de ce sa mananci o singura pizza cand poti sa vezi ce se intampla daca mananci douaaa pizzzzaaaa, sau poate iti incerci norocul chiar cu treeei pizzzaaa 🤣

Imi iubesc Sagetatorul pentru flacara optimismului (chiar daca mai palpaie ea din cand in cand) si ancora credintei 🌞

36 Replies
Patricia
Admin
(@patricia)
Member

Răzvan mie deja îmi place Luna ta din Berbec🎉...uite cum a luat taurul de coarne și a propus un prim topic extrem de interesant, despre cele trei puncte vitale în studiul astro: Soare/Luna/Ascendent!!! Mulțumesc pentru provocare.🎈 Abia aștept să văd cine mai îndrăznește să ne scrie niște descrieri aici, despre aceste trei puncte din semnătura lor energetică. 

Haios de tot cum ai descris Asc din Fecioară dar faza cu cei 800 de ani (cumulat:)) pentru traversarea celor două lucrări menționate ale lui Forrest și Hand😂, e de film:))))))) De toamă coma sunt...gândindu-mă la cele patru titluri recomandate de mine, și culmea toate în engleză, deci am mai urcat un munte de vreo ...1600 de ani, este? Acuma pe bune...așa m-aș băga la un serial cu traducere din acești autori tip audio book. Offf offf...dacă aș știi cum să fac să conving editurile să mă lase. Copy-rights ne ucide lent pe toți iar editurile din Ro...hmmm...slabe șanse să facă aceste traduceri. Poate ai sugestii?

Semnele de foc se înțeleg bine cu Soarele, pentru că focul este natura sa, energia este inflamată dar vechii (astrologi) spun că focul Soarelui este potolit în Săgetător, vitalitatea îi este scăzută pentru că deja se apropie iarna și lent solstițiul, când ziua deja a devenit mai scurtă decât noaptea, vitalitatea solară spunându-se că nu este chiar bine susținută aici. Prin comparație cu Leul și Berbecul, afirm acestea despre Săgetător. Sunt informații proaspete dintr-un workshop, care s-a derulat chiar ieri seară, în grădina acestui proiect. Optimismul în schimb al Săgetătorului cred că nu-l doboară nimic și nimeni (am un tată Săgetător, deci știu ce descrii:)). Iar dragostea pentru dialog pe teme religioase, ezoterice, mundane, nimic nu o poate stinge, când ai așa poziție.   

Sunt curioasă ce fac Mercur, Marte și Jupiter în harta ta. Poate ne dai detalii...

Reply
4 Replies
Razvan
(@razvan)

Eminent Member

@patricia E greu cu traducerea... engleza e o limba care tine foarte mult si de context, gen multe lucruri pot sa insemne alte lucruri. D-asta prefer cartile direct in engleza pentru ca intelegi (daca sti engleza bineinteles) exact ce a vrut sa spuna autorul. Faza e ca se pierde multa informatie in traducere sau in unele cazuri e chiar distorsionata informatia si la una s-a referit autorul si alta a inteles traducatorul 🤷‍♂️ Cred ca cel mai bine ar fi ca astrologii romani de top sa inceapa sa publice carti si in timp viitori astrologi care ajung in top si tot asa. Dar pentru mine si nivelul meu de rabdare ce mi-e engleza, ce mi-e romana, la fel de mult dureaza termin o carte 😂 

Posted by: @patricia

Sunt curioasă ce fac Mercur, Marte și Jupiter în harta ta. Poate ne dai detalii...

Mercur e intr-o conjuctie de 2 grade cu Uranus in Capricorn; Marte face si el o conjuctie de 7 grade cu Pluto in Scorpion; Jupiter saracutu e retrograd in Rac unde primeste opozitie de la Mercur, Uranus, Neptun si Saturn 🙃

Sunt destul de incepator si casele inca nu le inteleg prea bine, d-aia nici n-am zis inca de ele, ca topicul sa fie relativ beginner friendly... dar usor-usor se invata si alea si vor fi subiecte pentru alte topice 😀

Reply
Admin
(@iulia)

Member

@razvan inteleg, si eu ma simt foarte confortabil sa citesc in engleza, si la fel e si cu filme, podcast-uri, desene animate (fellow Cartoon Network 90' kid).

Imi place cu cata compasiune ti-ai prezentat planetele si aspectele dintre ele. 

Pe mine m-a ajutat sa gandesc ca zodiile si casele au un specific comun. Anume, casa I se aseamana cu energia berbecului (casa 1 e ascendentul, eul, personalitatea, "a fi"-ul), a2a cu a taurului, si asa mai departe. Dar casele se refera la aspectele diferite/domeniile de viata, iar semnul ii da calitatea. De exemplu, fecioara este cunoscuta pentru cat e de muncitoare, ordonata, "strangatoare de recolte", asa si casa a6a e casa muncii, a felului in care ne ordonam in ceea ce facem si gandim in viata de zi cu zi - de unde clar poate fi si sanatatea avizata. Asta le face mai usor un pic de remarcat, poate si daca sunt vazute impreuna. 

Reply
Razvan
(@razvan)

Eminent Member

@iulia daaa, mare noroc am avut cu Cartoon Network 🏆 

Posted by: @iulia

Pe mine m-a ajutat sa gandesc ca zodiile si casele au un specific comun.

Din cate am invatat pana acum, nu este indicat sa asociezi zodiile cu casele pentru ca se creeaza o confuzie si cel mai bine ar fi sa inveti casele de sine statatoare 😀 asa functioneaza la mine cel putin. Ce nu inteleg eu la case momentan, este faptul ca ele reprezinta mai multe chestii... gen casa 4, ok, casa angulara super importanta, dar reprezinta familie, casa, viata privata, radacinile noastre. Inteleg cumva partea de familie si casa, dar viata privata si radacinile noastre acolo ma pierd putin 😅 Dar sunt sigur ca in timp o sa inteleg toate astea si la un moment dat vor face sens.

Pe mine m-a ajutat destul de mult episodul asta din The Astrology Podcast - Significations of the Twelve Houses - Part 1: Houses 1–6

Reply
Admin
(@iulia)

Member

@razvan, total de acord ca trebuiesc invatate de sine statatoare. Nu stiam ca asta ar fi o greseala, multumesc de share.

Pentru mine a functionat asa ca punct de plecare, am inca am enorm de invatat.

Dar cred ca se vede modul de abordare a unui mercur in capricorn si al unui mercur in pesti :)) nu contest ca am nevoie de mai multa structura. 😆 

Posted by: @razvan

Inteleg cumva partea de familie si casa, dar viata privata si radacinile noastre acolo ma pierd putin 😅

Asta m-a dus cu gandul la episodul acesta.

Reply
Admin
(@iulia)
Member

Salutare,

Eu am ascendentul in Leu, luna in Taur si soarele in Berbec. Ati zice ca am mult foc, uneori temperat de luna aceea foarte fericita si stabila din taur, dar nu e chiar asa de simplu. Am restul planetelor personale in pesti (nu pot sa nu ma leg si de ele), in casa a 8a. Simt uneori ca duc o lupta dintre apa si foc. 

Soarele, care e si stapanul hartii, isi spune cuvantul, asadar sunt destul de berbeaca. Martele din pesti nu ma face o razboinica insa. Ba chiar imi place mult sa si sa lenevesc in sauna, ador locurile cu apa si natura in general, si merg cu mare drag la catarat si bouldering (asa... sa imi satisfac si nevoia de adrenalina tipica berbecului). 

Cineva mi-a spus candva ca ascendentul in leu nu se prea poate face de rusine, dar de asta se teme cel mai tare. Si asa e. Este la fel ca si in cazul leului fricos din povestea Vrajitorului din Oz. Imbratisez energia aceasta de om extrovertit si de spirit al petrecerii, sunt cu drag si in mijlocul multimii, stau cat de in aproape de scene posibil la concerte si party-uri, dar apoi trebuie si sa ma refugiez si sa ma incarc in liniste, si daca se poate - chiar solitudine. A fost nevoie de timp si rabdare, si de astrologie, sa realizez ca asa diferite cum sunt ele energiile apa - foc, trebuie amandoua hranite cat se poate si tinute in balans.

Iar minunata luna din taur ma ajuta sa raman ancorata pe aceasta planeta, si in acest corp.

Imaginatia si curiozitatea mi-au fost de mica indreptate spre ocult si spiritual, si aste se vede clar si in harta mea prin casa a8a, si soarele din a9a. Ma framanta mult ideea renastere si moarte, credinta, adevaruri ascunse, calatorii in locuri indepartate. Precizez si ca de vreo 11 ani locuiesc in strainatate.

Intr-ale religiilor, am ajuns la concluzia ca le respect pe toate (pana si Pastafarianism 😀 glumesc si eu), caci toate au in centru iubirea nemarginita care ne-a creat, si din a carei parte toti facem. Chiar cred cu tarie ca Buddha, Isus, Muhammad si multi altii sunt "prieteni" undeva la nivel energetic - cu siguranta se numara muuulti zei hindusi in acel cerc. De aici pot iesii discutii infinite 😆 - sau macar se vede ce imaginatie poate avea un mercur in pesti, la grad anaretic. 

Dar sa nu deviez prea mult de la astrologie! De cand am avut prima data internet acasa, prin reteaua de cartier cum era pe atunci, primele site-uri pe care le navigam, erau despre astrologie. Nu erau asa multe pe atunci. Am reluat invataturile un picut cate picut in ultimii ani, dar sunt inca incepatoare. Ador sa speculez ce zodie si ascendent ar avea o persoana noua pe care o intalnesc, si de obicei am o intuitie buna, macar la combinatia de elemente, daca nu si la semne.

Citesc de obicei mai multe carti odata (tipic, dar @razvan sigur intelege), nu toate doar despre astrologie, iar unele dureaza secole pana sunt citite de la o coperta la alta. Prea multe carti si podcasturi, emisiuni, articole, si prea putin timp. Cred ca mai tare ma panichez ca nu apuc sa le citesc intr-o viata, si asa ma sabotez, de nu o pot lua pas cu pas. 

Reply
2 Replies
Razvan
(@razvan)

Eminent Member

@iulia ce tare ca faci catarat si bouldering 💯💯💯 fix anu trecut am descoperit random pe youtube ca exista asa ceva si mi s-a parut ceva super marfa! cred ca daca aveam asa ceva cand eram mic (toata ziua stateam urcat prin copaci 😆) as fi stat toata ziua in sala aia de catarat. 

Posted by: @iulia

Simt uneori ca duc o lupta dintre apa si foc. 

Este un film nou de la Disney scos de curand Elemental se numeste 😀 daca iti plac animatiile chiar il recomand. Cand am vazut filmul asta ma gandeam la arhetipul racului cu cel al berbecului.

Reply
Admin
(@iulia)

Member

@razvan , poate ti-am dat o idee despre cum sa consumi energie cu o luna in berbec 😋 si eu mi-am petrecut foarte mult timp prin copaci in copilarie 😆 

Posted by: @razvan

"Este un film nou de la Disney scos de curand Elemental se numeste"

L-am vazut, mi-a placut foarte mult, si asa am receptionat si eu personajele! Haha, da, foarte tare!

Reply
Ariadna
(@ariadna)
Eminent Member

Bună tuturor și bine v-am găsit!

Eu am Soare in Balanta, Ascendent și Luna in Capricorn.

Prima harta mi-am intocmit-o prin anii 90 de mana,  după tabelele de efemeride din cărțile publicate imediat după revoluție. 

Apoi am văzut, după mai bine de 10 ani ca erau corect întocmite hartile, când am găsit primul program, Kepler se numea și îl mai am instalat, deși folosesc Solar Fire și altele acum.

Interesant e ca luam în considerare, pe lângă planete, și nodurile lunare și Lilith în primele mele hărți, cele făcute cu pixul pe hârtie.

Prima carte care m-a introdus în arhetipurile zodiilor a fost o carte tradusa din franceza, scrisa de Andre Barbault. Foarte interesanta, și mi se pare și acum interesanta legatura intre psihologie și astrologie.

De aceea cred ca mi-am format o imagine de ansamblu, în care Astrologia, Psihologia si altele, fac parte dintr-o viziune holistica asupra vieții.

Reply
11 Replies
Ariadna
(@ariadna)

Eminent Member

Acum ascult un podcast foarte interesant al lui Maurice Fernandez pe youtube, pe Evolutionary AstroNet- se numeste Chiron în Evolutionary Astrology.

Da, cred ca cel mai mult sunt atrasa de astrologia evolutiva. Poate și pentru ca Pluto joaca un rol important in harta mea.

Reply
Razvan
(@razvan)

Eminent Member

@ariadna tot respectul!! Faptul ca faceati hartile de mana cred ca reflecta super bine Ascendentul si Luna dvs in Capricorn.

Si pe mine tot partea asta de Astro-Psihologie + Astrologie Evolutiva ma atrage; mi se pare ca asa se poate imbina partea practica cu cea spirituala 😀 

Reply
Ariadna
(@ariadna)

Eminent Member

@razvan multumesc pentru apreciere!

Da, asta voiam sa spun prin abordare holistica, faptul ca ma interesează astrologia atât în aspectele acestea materiale, din viața mea, (implicand si relatia cu corpul meu fizic), cu aspectele spirituale ale vietii. Pentru ca, asa cum se spune, noi nu suntem doar un corp cu conștiință, ci suntem un spirit care experimentează viata în acest corp.

Iar astrologia evolutiva mi se pare ca deschide o poartă mai larga, de a cerceta si dincolo de ceea ce e "la vedere".

Reply
Patricia
Admin
(@patricia)

Member

@ariadna Bine ai sosit în dialogul temei propuse de Răzvan!!! Mă bucură mult❤️ și mulțumesc. Efemerideleeeeeeeee!!!De aici trebuie început cu recomandările de ,,carte” pentru începătorii hotărâți să studieze serios astrologie. Spunea un tutore din linia studiilor în engl. că, citez ,,oriunde călătoresc nu lipsește din bagajul meu sfânta cărămidă a Efemeridelor:)))”. Nimic altceva nu avea nevoie. Și da, confirm, primele lecții de studiu astro din extern conțin desenarea de mână a unei hărți natale...după ce, desigur, înveți cum citești și extragi datele din tabele. Iar cea mai interesantă experiență, după mine, este că simți energia hărții pe care o ridici ...cum se desfășoară. Altfel se leagă totul. Începi să vezi ,,firele roșii” cum leagă principalele teme din energia hărții respective. Ridicăm în câteva secunde hărți întregi și până ne conectăm la ele, puzderia de informație ne destabilizează, în primă etapă. Ești copleșit, dacă nu ai antrenament. Merită testat experimentul desenării unei hărți natale folosind Efemeridele.

Reply
Ariadna
(@ariadna)

Eminent Member

@patricia multumesc! Bine v-am găsit!

Intr-adevar, asta e avantajul când desenezi harta ta de mana, și pui pe ea planeta cu planeta, simți energia!

Plus ca-ti rămâne în memorie, eu am acum imaginea ei și știu foarte clar fiecare planeta la ce grad este.

Interesant e ca am inceput cu Placidus si am vazut imediat semnele interceptate.

Acum nu știu dacă as mai face vreo harta de mana , sincer , mai ales când sunt foarte curioasa despre cineva, vreo persoana interesanta!

Multumesc încă o data pentru primire și felicitări pentru proiect și pentru acest Forum!

Reply
Ariadna
(@ariadna)

Eminent Member

Scuze, am un autocorrect care îmi modifica cuvintele, și după ce postez, vad tot felul de greșeli ( de la primul mesaj al meu mi-a sărit în ochi o cratima lipsa), dar nu știu cum pot edita pe forum...

Reply
Razvan
(@razvan)

Eminent Member

@ariadna daca m-ati putea lamuri si pe mine care e faza cu semnele interceptate, va rog frumos 🙏 macar asa in mare, cat sa imi fac o idee. Eu personal n-am nici un semn interceptat dar am vazut in hartile altora si n-am nici o idee cam care ar fi interpretarea 🤔

Reply
Ariadna
(@ariadna)

Eminent Member

@razvan semnele interceptate apar numai pe sistemul de case inegale.

Iti spun cum am inteles eu, care este interpretarea mea din ce am citit pana acum: energia semnului interceptat este mai dificil de manifestat. E ca și cum ceva în structura nativului e mai ascuns, mai greu de conștientizat, de ajuns la acel tip de energie. Dar înțeleg ca și conferă multă putere aceasta energie, odată constientizata.

Depinde și dacă sunt planete acolo și pe ce axa de case se plaseaza intercepția.  Eu am Varsator-Leu interceptate pe axa caselor 1-7 și am Marte in c1, mai prinde si axa nodurilor, deci se complica și mai mult situația.

Încerc sa fac o interpretare proprie din ceea ce traiesc eu, pentru ca adevărul e ca nu cred în "retete" astrologice.

Reply
Razvan
(@razvan)

Eminent Member

@ariadna am inteles 😀 Momentan pare un subiect prea avansat pentru nivelul meu, asa ca ramane de studiat pe viitor. Multumesc frumos pentru raspuns 👍 

Reply
Ariadna
(@ariadna)

Eminent Member

@razvan cu placere!

Reply
Patricia
Admin
(@patricia)

Member

@razvan fericiți cei fără interceptate:))

Reply
(@iulian)
Active Member

Buna tuturor 🙃 

Sunt foarte incantata ca am descoperit comunitatea si ca am participat si la ultimele trei workshopuri.

Nu pot sa ma laud cu o pregatire astrologica, dar voi incerca sa ma descriu asa cum am invatat singurica.

Am soarele in Leu, luna in Varsator si ascendentul in Fercioara.

Nu as stii cum sa incep mai bine, sa fiu sincera, pentru ca am aceasta creativitate tipica unui leu din decanul intai si acest perfectionism al ascendentului in Fecioara. Pe de-o parte as vrea sa va spun o poveste despre cum pentru mine, de multe ori 'Imagination is more important than knoleage', dar nu pot pentru ca sunt workaholica si mult prea atenta la detalii, asa ca o sa va spun cateva dintre configuratiile complicate din harta mea.

Am cateva aspecte prin care ma simt extrem de norocoasa, dar si cateva de Doamne fereste!

Am o opozitie intre luna si soare, una intre saturn si nodul nord, una intre marte si jupiter si inca vreo cateva, ca doar am inceput in tonul asta, dar si un triungi de foc si un zmeu, dar si o cruce pe semne cardinale. 🤣

Daca stai in preajma mea, sigur nu te plictisesti, pentru ca e foarte greu sa vezi pe cineva mai agitat decat mine sau cu mai multe povesti din intamplari personale care par cel putin fanteziste. Eu de cele mai multe ori cand ma confrunt cu o intamplare neconvenabila, dar care imi blocheaza o actine sau dorinta pentru care am muncit din greu, vreau sa cred ca 'Dumnezeu imi da un sut in fund, sa merg mai departe'. 

Lucrez in IT, dar cumva luna din varsator ma face sa ma simt atratasa nu numai de tehnologie, dar si de astrologie si domenii ezoterice. 

Va las sa va dati si voi cu parerea.

Reply
4 Replies
Razvan
(@razvan)

Eminent Member

@iulian Salutare si bun venit 👋 

Posted by: @iulian

Nu pot sa ma laud cu o pregatire astrologica, dar voi incerca sa ma descriu asa cum am invatat singurica.

E ok, suntem multi incepatori pe aici 😀 

Sunt curios cum se manifesta opozitia intre Soarele in Leu si Luna in Varsator 😅 Te intreb ca Soarele meu in Sagetator este in cuadratura cu Ascendentul meu in Fecioara si mai tot timpul este cumva aceasta tensiune interioara intre cele doua arhetipuri. Sagetatorul ar vrea sa fie mai relaxat si zice "ne descurcam noi, fi mai optimist 😇", dar Fecioara incepe sa-si faca griji si zice "aoleu! dar daca nu ne descuram 😔? fi mai realist!".  

Reply
(@iulian)

Active Member

@razvan Bunaa 🤗 

Multumesc pentru incurajare. 🤩

Nu pot sa spun ca ma deranjeaza atata de tare opzitia, pentru ca de multe ori apreciz ca il mai coboara pe leu de pe piedestal. 🤣 Soarele e in casa a 11a si luna in a 5a, as spune ca e mai prietenoasa relatia. Plus ca Soarele si Luna sunt in capetele zmeului. Soarele e in trigon cu Pluto din Sagetator si Saturn din Berbec, pe casele 3 si 7 si luna e la randul ei in sextil cu ele. 

Simt cumva mai acut cand apare un val de incredere si de 'Eu sunt cel mai tare din parcare si nimeni nu face lucrurile mai bine ca mine', iar ascendentul din fecioara arunca insecuritatile, indoielili si criticile. 🤔 Apare imediat intrebarea 'Oare e  destul ? Sigur altineva a facut mai bine'. Cateodata ma incurajez si descurajez singura. 😓   

E destul de complicat si inca lucrez in a le intelege pe toate. Am atasat si harta in comentariul anterior. Poate doreste cineva sa o analizeze si sa imi lase un feedback. 

In prezent ma confrunt cu nodurile lunare care sunt inversate peste harta mea, va urma cat de curand si intoatcerea lui Saturn, Luna mea progresata s-a intors la origine si de multe ori am senzatia ca este doar varful icebergului. 

Reply
Patricia
Admin
(@patricia)

Member

@iulian Mulțumesc din suflet pentru înscriere în acest Forum12Călăuze!!! Minunat! Abia așteptam să rostogolim acest bulgăre al temelor astrologice și al celor mai ales povești experimentate de voi, pentru exact cum spunea mai sus Ariadna: nu credem în ,,cook-book, adică în rețete astro” ci ni le construim pe ale noastre și îl citez și pe invitatul meu astrolog Dan Ciubotaru care spunea recent ,,Scopul existenței este să îți construiești propriul manual”!!! Născută de Lună plină observ că ești:)) Interesant. P.S. pe Răzvan cred că îl fac în curând forum asistent:)), e activ maxim. 

Reply
(@iulian)

Active Member

Buna @patricia  😊 

Am participat la ultimul workshop, depre relatia cu tatal, si nu puteam sa ratez inscrierea, dupa ce ai mentionat forumul.

Sunt foarte entuziasmata sa descopar informatii, teme si perspective diferite 😍   

Reply
Page 1 / 3
Share:
https://patriciahoppner.com/wp-content/uploads/2018/02/dark_bottom_divider.png

@2024 Patricia Höppner Copyright | Politica de confidentialitate